Bizi Arayın
Cep: 0530 950 82 21
0530 950 82 16

Beton Dökümü

İnan Hazır Beton


Sıcak hava, beton dökümü sırasında ortalama sıcaklığın ard arda üç gün süre ile 30°Cnin üstünde bulunduğu süredeki hava durumudur.
Sıcak havada betonun başarı ile dökülebilmesi beton karışımlarında bazı ayarlamaların yapılması zorunlu kılar. Sıcak havanın betona ve beton yapıya olan etkileri iyi anlaşıldığı takdirde, herhangi bir yapı sorunu ortaya çıkmadan kalite korunabilir.

Yüksek ısının beton üzerindeki etkilerine karşı hazırlıklı olunmalıdır.Bu nedenle;
1- Şartnameye uyulabilmesi amacıyla, beton ısısının kontrol altına alınması sağlanmalıdır.
2- Aynı çalışma kıvamını sağlayabilmek için daha fazla su gerekebilir.
3- Aynı kütlede 28 günlük basınç dayanımı azalır.
4- Taze betonun yüzeyi daha hızlı kuruyabilir.
5- Plastik çatlaklar meydana gelebilir.
6- Sertleşmiş betonda yüzey çatlakları oluşması ihtimali daha yüksektir.
7- Betonun sertleşmesinden sonra çekme çatlakları oluşma riski daha fazladır.

Kimyasal Katkı
Betonun; karışım anından başlayarak, dökümü ve perdahlanma süresince, rahatça çalışabilecek bir kıvamda olması gerekir. Kıvamın su ile sağlanması, betonun kalitesi ve dayanımı açısından son derece ciddi problemlere neden olur. Bu nedenle sıcak hava betonlarında priz süresini geciktirici kimyasal katkıların kullanılma zarureti vardır.

Taban ve kalıplar üzerine su püskürtmesi
Kuru bir taban beton karışımındaki suyu emerek perdahlanma için kullanılacak süreyi kısaltabilir. Kalıplar kuru ve sıcak olduğu takdirde karışım suyunu absorbe ederek ısıyı yükseltebilirler. Taze betondaki su kaybını önlemek amacıyla, beton ile temas edecek kısımların soğutulması, taban, kalıp ve donatının ıslatılması gerekir.

Beton dökümü ve yerleştirilmesi esnasında yapılması gereken işlemler
Beton yerleştirilmeden önce kalıplar, teçhizat, alt yapı ve bunun yanında beton dökülen alanın etrafı iyice ıslatılmalıdır. Böylece çevre sıcaklığının düşmesi ve nisbi nem miktarının artması sağlanmış olur. Yüzeyler buharlaşmasıyla su kaybına karşı su geçirmez örtülerle örtülmelidir. Sıcaklığın çok yüksek değerlere çıkması halinde beton dökümü gece veya güneşin batması durumunda yapılmalıdır. Betonun ani sıcaklık değişimlerine karşı korunması ve beton dökümünden önce bu durumun iyice etüt edilmesi gerekir.

Beton dökümü sonrası yapılması gereken işlemler
Beton dökümü tamamlandıktan sonra koruma ve kür işlemiyle kaliteli ve dayanıklı bir beton elde edilmesi işlemi tamamlanır.

Koruma ve kür
Mümkün olan her yerde su kürü sağlanmalıdır. Kürün yerleştirildikten sonraki ilk saatlerde yapılmasına rağmen kalıplar daha sonraki günlerde de sürekli rutubetli tutulmalıdır.

Sıcak havada beton
Sıcak havada beton dökümü için yapılması gerekenler "beton dökülmeden önce" ve "döküldükten sonra" olmak üzere ikiye ayrılabilir.

Beton dökülmeden önce yapılması gerekenler
Beton hammaddelerinin gözden geçirilmesi ve uygun karışımın hazırlanması, beton içinde sıcaklığın düşürülmesi için hammaddelerin teker teker gözden geçirilmesi gerekir.

Agrega
Agrega sıcaklığının düşürülmesi konusunda çeşitli yollar uygulanabilir. Mümkünse agreganın doğrudan güneş ışınlarından korunarak fazla ısınması önlenebilir. Agrega yığınlarının ısıtılması için yüksek basınçlı su kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Çimento
Çimentonun mümkün olabildiği kadar 75°C ısıda sınırlandırılması üretimde kolaylık sağlayacaktır. Çimento temininde stokta bekletilmiş çimentonun tercih edilmesi, karışım sıcaklığının düşük tutulmasında önemli bir ted bir olarak karşımıza çıkmaktadır.

Karışım suyu

Taze betonda sıcaklık üzerinde en fazla etkili olan bilieşen sudur.


İletişim Bilgilerimiz

Adres: Gürpınar Yolu 6.Km Kurubaş Mevkii  TRT Yolu Merkez/VAN

Cep : 0530 950 82 16

Cep: :0530 950 82 21 / 0532 170 83 99

Mail: : inan_beton@homail.com


Müşterilerimize daha kaliteli hizmet vermek amacıyla bünyemizde bulunan ve hala gelişen teknolojiye bağlı olarak iş kollarını gelişletmeye devam ediyoruz.
Sosyal Ağlar
© Copyright 2014 | İnan Hazır Beton San. ve Tic. Ltd. Şti. Anasayfa Hakkımzda Hizmetlerimiz Foto Galeri İletişim